Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je veľmi bolestivé infekčné ochorenie. Jeho pôvodcom je herpetický vírus varicella zoster, ktorý z detstva poznáte “vďaka” ovčím kiahňam. Akonáhle sa vírus dostane do tela, je ťažké sa ho zbaviť. Aj po vyliečení akútnej choroby je pred liekmi schovaný vnútri buniek, najčastejšie v nervových uzlíkoch pozdĺž chrbtice. Pri oslabení imunity sa vírus v bunkách nervového uzlíka rozmnoží a vyvolá ochorenie, ktoré sa nazýva pásový opar.
Príznaky pásového oparu (chrípkové symptómy + únava, svrbenie, bolesť, brnenie podkožia, výsev vodnatých pľuzgierikov a veľmi intenzívne pálenie) sú veľmi jednoznačné, čo umožní včasné rozpoznanie a včasné začatie liečby, ktoré je predpokladom úspechu (do 3 dní od prvého prejavu). Svrbenie a bolesť sa formuje do pásu na jednej polovici tela. POZOR – infekčný vírus je obsiahnutý v tekutine pľuzgierikov a je ľahko prenosný! Najčastejšie postihnutým miestom je trup okolo hrudnej alebo bedrovej chrbtice, ale tiež šije, rameno. Ak zasiahne čelo, ucho alebo oko, je to veľmi nebezpečné, vírus tu napáda trojklanný nerv a liečba vyžaduje hospitalizáciu.
Prvé štádium “pásavca” – pľuzgieriky možno zvládnuť za týždeň, ale zahojenie chrastičiek a obnova pokožky trvá ďalšie 3 týždne. Aj potom môžu ešte dlho pretrvávať zvláštne pocity v koži a zasiahnutých nervoch.
Po zaschnutí pľuzgierikov a vytvorenie chrastičiek je potrebné pokračovať v aplikácii protizápalových mastí a tinktúr. V konečnej fáze potom zvláčňujúce, hydratačné a zmäkčujúce masti.

Výrobca
Zoradiť podľa

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "akceptovať".