Padnutá maternica (prolaps)

Prolaps čiže pokles maternice je stav, keď maternica zostupuje nižšie do pošvy a v ťažšej forme vyhrezává z pošvy von. Pohyb maternice so sebou “ťahá” močový mechúr, pošvu aj konečník, dochádza k ich deformácii a je to napr. jedna z príčin inkontinencie moču u žien.
Ženy pokles maternice pociťujú ako bolestivý pocit plnosti a ťažoby v podbrušku, bolesť v bedrovej oblasti, tlak smerom do malej panvy postojačky, zmierňujúci sa v ľahu a zjednodušene to možno opísať ako pocit “sedenie na lopte”. Problém sa väčšinou rieši chirurgicky, ale to je len Pyrhovo víťazstvo.
Príčinou “víťazstva gravitácie nad maternicou” je ochabnuté svalstvo panvového dna, pričom sa zaťaženie prenesie na väzivové tkanivá držiace maternicu, ktoré ťah dlhodobo nevydrží. Jediným doporučenia hodným opatrením je správna mineralizácie a výživa týchto tkanív, ochrana pred ich zápalmi a ďalšími gynekologickými problémami a CVIČIŤ, CVIČIŤ, CVIČIŤ po zvyšok života! Ku cvičenie nepotrebujete NIČ, len sa ho naučiť, urobiť si z neho návyk a trvalú súčasť života (napríklad každého močenia). Spevnenie panvového dna sa priaznivo prejaví aj na vašej postave, zážitku zo sexu, atď. Jedna z foriem cvičenia “so spätnou väzbou” je využiť skutočnosť, že sa jedná o svaly ovládajúce spúšťanie prúdu moču, a tak stačí močiť prerušovane a pri každom močení opakovane sťahom svalov močenie zastavovať a povoľovať (5-10x pomaly stiahnuť, 5 až 10 sekúnd pridržať a pomaly uvoľniť). Samozrejme po nacvičení možno vykonávať kedykoľvek aj bez močenia. A nezdvíhať v predklone ťažké bremená!
No a ešte poznámka: neodmietajte sex – ani pri výraznom prolapse maternice sa v polohe na chrbte nebojte, že by na niečo Váš sexuálny partner prišiel.

Výrobca
Zoradiť podľa