Fantómové bolesti

Fantómové bolesti sú pre súčasnú medicínu stále záhadou a keďže doteraz nebol zistený mechanizmus vzniku fantómové bolesti, nebolo možné určiť ani úspešný liečebný postup a tak úspešnosť súčasnej medicíny neprekračuje efektivitu placeba (tj. 30%).
Definícia fantómové bolesti (MUDr. Ján Lejčko – fantómové bolesti) hovorí: “Ide o bolesť vzťahujúcu sa k chirurgicky alebo traumaticky odstránenej časti ľudského tela, spravidla už v jeho integrite neexistujúcej. Najčastejšie sa týka amputovanej končatiny, najmä dolnej, ale aj po odstránení iných telesných partií ako napr. po ablácii prsníka, amputáciu jazyka, nosa, penisu, atď. “. Syndróm fantómovej končatiny sa takmer 100% tne objavuje po každej amputácii končatiny, vo forme neznesiteľnej bolesti však u menej ako 10% chorých. U fantómových bolestí po chirurgickom odstránení končatín dochádza postupne ku “skracovaniu” bolestivej fantómovej končatiny a konečne až k “nasadnutí bolesti na pahýľ”. Fantómové pocity sú veľmi bežnou “halucináciou” aj u lepry, ale ja sa v ordinácii setávám s týmto fenoménom čím ďalej častejšie u infekcií herpes zoster a všeobecne u celej rodiny herpetických vírusov. Prejavuje sa vystrelujúcimi bodavými bolesťami v nervových zakončeniach v hlbokých vrstvách pokožky, ale aj “divným” zvieravým pocitom a plošnou obťažujúcou bolesťou pokožky, “bolesťou vlasov” u plešatých, apod.
Záludnosťou fantómových bolestí je “náhodné” oneskorenie ich nástupu oproti chirurgickému zákroku alebo preliečení infekcie o mesiace, ale aj celé roky.
Farmakologická liečba fantómových bolestí zahŕňa užívanie antidepresív, antikonvulzív (u vystreľujúcich bolestí), analgetík a lokálnych anestetík, bezliekové terapie využívajú elektrickú stimuláciu, ultrazvuk, terapiu teplom a chladom, akupunktúru, hypnózu a biofeedback.
Nám sa osvedčila kombinácia namazanie pahýľa, reflexnú zónu alebo bolestivé plochy pri nechirurgických fantómov UNI masťou a po vsiaknutí masti aplikácia terapie teplom alebo chladom naším Termovankúšikom.

Výrobca
Zoradiť podľa

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "akceptovať".