Estrogén - nedostatok

Estrogény sú základné ženské pohlavné hormóny, ktoré sa ale v malej miere vyskytujú aj v tele mužov. Estrogény sú súčasťou niektorých antikoncepčných liekov a liekov pre ženy po prechode. Chemickým zložením sa jedná o steroidy, a ako ostatné steroidy aj estrogény bez problémov prenikajú bunkovou membránou a viažu sa na estrogénové receptory vnútri buniek.
U žien rozlišujeme 3 druhy estrogénov a ich pomer súvisí s vekom ženy. Estrogény sa tvoria hlavne vo vaječníkoch, žltom teliesku a placente (u žien po prechode potom iba v pečeni, prsiach a nadobličkách). Základné látkou pre ich tvorbu je cholesterol.
Estrogény sú dôležité pre vývoj sekundárnych pohlavných znakov ženského tela, a preto my muži oprávnene hovoríme, že ovplyvňujú “atraktivitu ženy”.
Ženy okrem toho zaujíma najmä vplyv estrogénov na periodický vývoj sliznice maternice a dominantný vplyv na priebeh menštruácie. Estrogény ďalej ovplyvňujú rast, zrýchľujú metabolizmus (spaľovanie tukov), udržujú stav ciev a kože a obnovujú rast kostnej hmoty. Negatívum je zvýšenie pravdepodobnosti karcinómu prsníka.
Snáď už chápete význam dobre nastavenej a udržiavanej hladiny ženských hormónov. Prispejte k tomu užívaním nami doporučených prípravkov.

Výrobca
Zoradiť podľa

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ak súhlasíte, kliknite na tlačítko "akceptovať".