Váš košík obsahuje
položky
v celkovej hodnote
  0.00 s DPH
  • Zobraziť

Sber bylín

Pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať účinky byliniek z vlastného zberu uvádzame pár osvedčených rád pre maximálny obsah účinných látok v nazbieraných bylinách a maximálnu trvanlivosť bylín :

   1) Snažte sa zbierať byliny v čase, keď je ich sila najväčšia. Je vhodné sa riadiť podľa fázy Mesiaca. Všeobecne platí, že pri dorastajúcom Mesiaci sa zbierajú nadzemné časti bylín, a pri ubúdajúcom Mesiaci korene, pakorene, či cibuľa. Rovnako to platí aj pre uchovanie byliny . Byliny nazbierané pri pribúdajúcom Mesiaci majú dlhšiu trvanlivosť , kdežto pri ubúdajúcim menšiu. Okrem toho ľahko plesnivie . Len pre zaujímavosť - šamani a rôzni mágovia pre dosiahnutie maximálneho psychedelického a magického účinku prispôsobovali zber bylín dňu, ktorý ovláda ich planéta, a tak zbierali (byliny Slnka v nedeľu, byliny Mesiaca v pondelok, byliny Marsu v utorok, byliny Merkúra v stredu, Jupiterove byliny vo štvrtok, byliny Venuše v piatok a Saturnové byliny v sobotu. Pri zbere potom vykonávali zariekavanie, požehnanie a poďakovanie bylinám za ich existenciu a za to, že môžu byť zbierané. Železným pravidlom potom bývalo včasné upozornenie bylín na deň ich zberu).
   2) Rovnaké byliny zbierané v rôznych lokalitách sa môžu líšiť vo svojom účinku a obsahu účinných látok.
   3) Korene sa obyčajne zbierajú na jar, kedy sa sila byliny ešte neprebudila alebo na jeseň , kedy je sila byliny už stiahnutá do koreňov. Ak túto zásadu nemožno dodržať, mali by byť zbierané aspoň pri ubúdajúcom Mesiaci, najlepšie pri novoluní (zatmenie Mesiaca), kedy sa sila tiež sťahuje do koreňov. Najvhodnejšia doba denného je skoré ráno, večer a noc. Korene a pakorene umyjeme iba studenou vodou.
   4 ) Kôra sa lúpe na jar pred pučaním alebo na jeseň po opadnutí listov.
   5) Vňať sa zbiera obvykle v čase kvitnutia. Nie je to však stopercentné pravidlo. Niektoré byliny trhané v plnom kvete sa pri sušení znehodnotia tým, že dozrievajú (Zlatobyľ všeobecný, Vrbka úzkolistá). Ak lodyhy drevnatejú, zbiera sa časť nad zdrevenenou stonkou. Tuhé stonky je vhodnejšie rezať než trhať.
   6) Neskoré dopoludnie, kedy rosa už uschla, je najvhodnejšou dobou pre zber listov. Možno je zbierať počas celého vegetačného obdobia. Jesenný zber je však menej hodnotný ako jarný.
   7) Kvety sa zbierajú začiatkom rozkvetu, plne rozvité a za slnečného počasia. Krátko pred odkvetom sa ich liečebná sila znižuje.
   8) Cibuľky sa zbierajú po odkvitnutí bylín, v čase, keď vňať čiastočne zavädne.
   9) Pre všetky bylinné časti je nemenej dôležité správne sušenie, nakladanie a lúhovanie bylín.

Ešte pripojím poznámku pre experimentátorov:

Spojené čaje
Spojený čaj vzniká spojením (zliatím), rôzne pripravovaných čajov, ako je napríklad čaj a odvar. Táto úprava je potrebná v prípadoch, keď jednotlivé byliny vyžadujú rôzne spôsoby prípravy. Jedna bylina napr. formou čaju a druhá formou odvaru (škoricovník ceylónsky). Inou možnosťou je, že najprv pripravíte odvar, ktorým potom zalejete byliny pripravené k príprave čaju. Po príslušnej dobe ich scedíte a užívate tradičným spôsobom.

A nakoniec Vám prajem ZBERU ZDAR


KATEGÓRIE

Mohlo by vás zaujímať
Máte nápad alebo pripomienku? Napíšte nám.

Platobná metóda
Najpredávanejší

FastCentrik® - Prenájom e-shopov
Bylinářství-kořenářství s.r.o., Sádek 98, 572 01 Polička, IČO: 26011697
Obsah webu je vo vlastníctve prevádzkovateľa. Je zakázané jeho kopírovanie a využívanie grafiky


JavaScript musí být povolen